Het beschermen van mensen die ernstig worden bedreigd, is steeds complexer geworden. Er zijn meer bedreigingen en daardoor meer personen die beveiliging nodig hebben. We hebben veel meer dan vroeger te maken met zware georganiseerde misdaad. Intussen zorgen polarisatie en anti-overheidsdenken ook voor uitdagingen. Dit samen heeft ervoor gezorgd dat de druk op het stelsel Bewaken en Beveiligen is toegenomen. Daarom is het stelsel doorontwikkeld in een nieuw stelsel: het stelsel beveiligen van personen.
De Commissie Bos stelde in 2021 naar aanleiding van de complexe en steeds ongrijpbaardere dreigingen het adviesrapport ‘Toekomstbestendig stelsel bewaken en beveiligen’ op. In de eerste en tweede Kamerbrief voortgang versterking stelsel bewaken en beveiligen (2022) zet de voormalig minister van Justitie en Veiligheid uiteen hoe de aanbevelingen van de Commissie Bos worden opgevolgd en informeert zij de Kamer over de behaalde (tussen)resultaten.
In de periode tussen 2018 en 2021 vonden de moorden plaats op de broer, advocaat en vertrouwenspersoon van de kroongetuige in het Marengo-proces. De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OvV) heeft onderzoek gedaan naar de lessen die getrokken kunnen worden uit de beveiligingssituaties van deze drie personen. In 2023 publiceerde ze de resultaten in het rapport ‘Bewaken en beveiligen. Lessen uit drie beveiligingssituaties’. Samen met de aanbevelingen van de Commissie Bos was dit de start van de oprichting van het nieuwe stelsel beveiligen van personen. Naast de NCTV zijn bij dit stelsel het Openbaar Ministerie, de politie, de Koninklijke Marechaussee en de inlichtingen- en veiligheidsdiensten betrokken.
Belangrijke gebeurtenissen in de ontwikkeling van bewaken en beveiligen
- Maart: de moord op de broer van de kroongetuige in het Marengo-proces
- September: de moord op de broer van de kroongetuige in het Marengo-proces
- Juli: de moord op de vertrouwenspersoon van de kroongetuige in het Marengo-proces.
- Oktober: Adviesrapport toekomstbestendig stelsel Bewaken en Beveiligen door Commissie Bos
- Maart: Rapport "Bewaken en beveiligen: Lessen uit drie beveiligingssituaties" door Onderzoeksraad voor Veiligheid
- Maart: Kabinetsreactie Vernieuwing stelsel bewaken en beveiligen en reactie OvV-rapport bewaken en beveiligen
- Juli: Kamerbrief over vernieuwde circulaire stelsel bewaken en beveiligen
- Oktober: Kamerbrief stelsel bewaken en beveiligen: plan van aanpak transitie en voortgang lopende versterkingen
- Februari: Nieuwe circulaire bewaken en beveiligen: start stelsel beveiligen van personen